DOĞAL AFET VE SALGIN DÖNEMİNDE APARTMAN VE SİTELERDE KAT MALİKLERİ GENEL KURULUNUN TOPLANMASI HAKKINDA İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu risk sebebiyle toplu yaşam alanlarında sosyal yaşamı düzenleyebilmek adına daha önce kooperatifler, ticaret şirketleri, dernekler vb. tüzel kişilerin genel kurul toplantılarının yapılmaması hakkında düzenlemeler yapılmış, tüzel kişiliğe sahip olmayan kat malikleri kurulları hakkında ne yönde uygulama yapılacağı soru işaretlerine sebep olmuştur. Son dönemde ülke bazında olmasa da il ve ilçe bazında Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla kat malikleri kurulunun toplanmasının da yasaklanmaya başladığı görülmektedir.

İzmir ilinde de 18/12/2020 tarihinde yayımlanan 2020/146 Sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı’nda alınan “Ayrıca; İlimiz genelinde apartman ve sitelere ait olan tüm ortak kullanım alanlarında (toplantı salonu, spor salonu, çocuk oyun alanı, havuz, sauna, sinema gösterim odası vs.) her türlü etkinliğin (apartman toplantısı, oturma, gün, doğum günü kutlamaları, nişan, yemek, kahvaltı vb.) yapılmamasına, kararın site ve apartman yöneticileri tarafından uygulanmasına ve herkesin görebileceği bir yere asılmasına, aksi takdirde idari ve adli işlemlerden site ve apartman yöneticilerinin de sorumlu olmasına (…) oy birliğiyle karar verilmiştir.” şeklindeki karar ile apartman ve site kat malikleri kurullarının toplanması yasaklanmıştır. [1] Söz konusu yasakların ne zaman kaldırılacağı ise henüz bilinmemektedir. Yasağa aykırı olarak yapılması planlanan ya da yapılan kat malikleri kurul kararlarının hukuki temeli bakımından bilgilerinize sunarız.

 

 

 

 

 

 

 


[1] http://www.izmir.gov.tr/2020146-sayili-il-hifzissihha-kurulu-karari?fbclid=IwAR1Gq7QFkjQW48qKKADP68m5GnTKyl_37hffNqIPbQc8bysHd64O3PrEQkQ (e.t. 25/12/2020)