HİBE DESTEĞİ KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

21/05/2021

Covid-19 salgınından etkilenen esnafa yönelik hibe desteği hakkında Cumhurbaşkanı Kararı 21/05/2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, destekten 17/05/2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefi olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler esas faaliyet konularına göre yararlanabilecek.

Hibe, tek seferde ödenmek üzere ekonomik faaliyet konularına göre iki ayrı grup olarak 5.000 TL ve 3.000 TL şeklinde ödenecektir. Grupların nitelikleri Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Bakanlık henüz herhangi bir karar yayımlamamışsa da Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaya göre, 5.000 TL destekten yararlanacak birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır.

3.000 TL destekten yararlanacak ikinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcılar da dahil edilecektir.